Ako efektívne tráviť čas so svojimi deťmi alebo ako nastaviť dieťaťu hranice

20.03.2020

Ako efektívne tráviť čas so svojimi deťmi a súčasne ich aj niečo naučiť. Ako zvládnuť momentálnu situáciu, kedy sa z domácnosti na Slovensku stali domáce školy a z bežných rodičov, učitelia ? Najdôležitejšie je zachovať chladnú hlavu a nezblázniť sa.

Všetky školy a školské zariadenia sa z dôvodu šírenia COVID-19 zatvorili. Učitelia si vytvorili mnohé fóra, kde si vymieňajú skúsenosti, ako deťom a študentom sprostredkovať učivo čo najlepšie. Na zadávanie úloh využívajú rôzne internetové portály. Neustále však pribúdajú sťažnosti na množstvo úloh, ktoré deti dostávajú. Rodičia nestíhajú, pretože mnohí chodia do práce a nestíhajú riešiť učenie detí. Iní rodičia pracujú z domu a často je pre nich náročné oddeliť od seba pracovné a domáce prostredie. Práve to je dôvodom na zavedenie si hraníc, vytvorenie nového systému fungovania rodiny.

HARMONOGRAM

Dôležité je stanoviť si ustálený režim, harmonogram. V rámci neho sa vyčlení čas na učenie, povinnosti, ako aj na voľný čas. Deti budú teda vedieť, čo ich čaká a kedy. Harmonogram stanovuje, kedy sa dieťa učí, a kedy sa môže hrať. Napr. dieťa sa ráno naraňajkuje a vie, že po raňajkách nasleduje učenie. Dôležité je počas učenia si dávať prestávky. Zvýši sa tak pozornosť dieťaťa a zlepší sa jeho výkonnosť. V časovom harmonograme môžu byť zahrnuté aj činnosti, ako sú varenie či vychádzka do lesa. Samozrejme vychádzka iba na nevyhľadávané turistické miesta, aby ste sa vyhli stretnutiam s inými ľuďmi.

CIELE + MOTIVÁCIA

Stanovte si krátkodobé a dlhodobé ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Dôležité je neklásť na dieťa vysoké nároky a hlavne nečakajte, že ihneď pochopí vášmu výkladu. Deti povzbudzujte, motivujte. Ak budete pozitívne myslieť, spoločné učenie vám pôjde ľahšie. Nebojte sa v prípade potreby obrátiť na učiteľov. Ak vám niečo nebude jasné a nebudete si vedieť z niečím poradiť, určite vám radi pomôžu.

KREATIVITA

V rámci učenia využite svoju kreativitu. Učenie nemusí byť iba z učebníc. V rámci dejepisu si deti môžu pozrieť historický film na danú tému, alebo v rámci literatúry si môžu pozrieť film, ktorého námetom je dielo z povinného čítania. Následne sa o filme môžete porozprávať. Dieťa vám prezradí, čo ho zaujalo a získané informácie si zapíše do zošita.

Deťom môžete kreatívnym spôsobom vysvetliť, aj čo COVID-19 znamená. Využite atlas. Postupne si popíšte krajiny, cez ktoré sa vírusové ochorenie šírilo. Porozprávajte sa o tom, prečo sa vírus šíril, ako sa môžeme pred nakazením chrániť. Precvičíte si nie len zemepis, ale aj podporíte rozvoj hygienických návykov vášho dieťaťa. V rámci ochrany si môžete vyrobiť rúška - z vreckovky, kúska látky, a potom ich dotvoriť podľa vlastnej predstavivosti. Čím sa deti zabavia, precvičia fantáziu a jemnú motoriku.

SPOJTE SA S INÝMI ĽUĎMI A SLEDUJTE INTERNETOVÉ PORTÁLY

Dajte sa do skupín, komunikujte s priateľmi a vymieňajte si rady, či pracovné listy. Veľa sa pýtajte, ak si nebudete vedieť sami rady. Na internete nájdete mnoho aplikácii či materiálov, ktoré si môžete bezplatne stiahnuť.

NEZABÚDAJTE NA HRY

Neoddeliteľnou súčasťou voľného času sú hry. Hrajte sa. Hrou sa rozvíja osobnosť dieťaťa a rozvíjajú sa jeho schopnosti. Hrajte sa rôzne psychomotorické, pohybové hry či spoločenské hry.

Praktické webové stránky, ktoré Vám poskytnú rady, tipy ako pracovať s vašimi deťmi v domácom prostredí.

  • EduPage - učitelia tu posielajú materiály
  • Zavretá škola - ako učiť doma, verejná skupina na Facebooku. Učitelia a rodičia si tu vymieňajú rady, ako učiť deti. Nájdete tu rôzne odkazy na pracovné listy, cvičenia.
  • škola Felix vysiela "live stream" tvorivú dielničku pre deti s čítaním o Guľkovi Bombuľkovi.
  • Daniel Hevier "učí" bez školy - je youtubové vysielanie, ktoré je určené pre deti od 10 do 18 rokov.
  • Rozhlas a televízia Slovenska ponúka vo vysielaní novú reláciu "Školský klub", určenú pre školákov. Nebude to klasické vyučovanie, ale zábavný spôsobom sa deti budú môcť dozvedieť nové a zaujímavé informácie.
  • Kozmix- prináša aktivity pre prvý stupeň ZŠ
  • Fenomény sveta - prináša aktivity pre druhý stupeň.
  • Dejepis inak na youtube.
  • aplikácia WocaBee. - na učenie cudzích jazykov. Vhodná pre žiakov od 3. ročníka základných škôl až po vysokoškolákov.
  • Zadarmo pracovné listy na INFRA Slovakia , Nasedeticky.sk
  • Pracovné listy na webovej stránke -VÚDPaP sprístupnil špeciálne vzdelávacie hry pre deti so ŠVVP https://vudpap.sk/upozornujeme-vas-na-bezplatne-spristupnenie-specialnych-vzdelavacich-hier-pre-deti-so-svvp-a-alebo-mentalnym-postihnutim/?fbclid=IwAR0Fk2nLvEXlndi-qAdecd6LxvKJ8qGFIHLbw6pIncIBkkIZzdH-ROFe_JU

Vypracovala : Mgr. Andrea Kľudajová, špeciálny pedagóg

© 2017 CPP Považská Bystrica. Komenského 106/2, 017 01 Považská Bystrica
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky