Ako zvládať nelátkové závislosti

18.03.2020

Deti sa učia správaniu predovšetkým pozorovaním a napodobňovaním dospelých, "výchovné reči" majú malý účinok. Nie je veľký rozdiel medzi trávením voľného času pri počítači alebo na internete a pred televízorom. Rovnako sa deti učia od rodičov aj to, akým spôsobom riešia problémy alebo ako sa zbavujú napätia - napríklad únikom alebo za pomoci návykových látok, ako sú cigarety alebo alkohol. Ak deti vidia u rodičov tieto "rýchle riešenia", aj samé môžu byť náchylnejšie unikať do virtuálneho sveta alebo podľahnúť závislosti.

Deti žijú vo svete, kde im veľa toho, čo a ako majú robiť, určujú iní - rodičia, učitelia, vychovávatelia. Dostávajú sa do situácií, ktoré môžu len málo ovplyvniť (napr. rozvod rodičov alebo zmena bydliska). Vo virtuálnom svete zrazu zažívajú pocit kontroly nad svojím svetom, ktorý si môžu utvárať podľa seba, oni samé môžu byť mocným hrdinom.

Závislosti od internetu predstavujú zvýšené nebezpečenstvo najmä pre deti - a čím sú mladšie, tým je aj riziko väčšie. Detstvo a dospievanie sú citlivým vývinovým obdobím, počas ktorého potrebuje dieťa nadobudnúť mnohé zručnosti a schopnosti, nevyhnutné pre úspešné fungovanie v dospelosti.

  • Detský vek je obdobím vytvárania návykov a režimu dňa (delenia času medzi povinnosti a zábavu). Deti sa učia, ako si vyplniť svoj voľný čas. Je ťažšie nahradiť závislosť, ak dieťa nemalo predtým vytvorené iné zvyklosti, ku ktorým by sa mohlo vrátiť.
  • Školské roky sú tiež obdobím utvárania rovesníckych vzťahov. Dieťa sa učí fungovať v skupine, osvojuje si nové komunikačné a sociálne zručnosti. Ak sa stiahne do izolácie, funguje iba vo svojom virtuálnom svete, tak mu neskôr budú tieto zručnosti chýbať.
  • Ďalšou dôležitou schopnosťou je zvládanie stresu a ťažkostí. Ak si dieťa vytvorí vzorec správania, v ktorom pri nepríjemných pocitoch siaha po rýchlych riešeniach (nahradenie nepríjemného pocitu príjemným) alebo pred záťažou uniká niekam, kde na ňu nemusí myslieť, tak je zvýšené riziko, že závislosť od internetu prerastie neskôr do iného typu závislosti - od nikotínu, alkoholu alebo drog. Rovnako hrozí, že dieťa sa bude aj neskôr vyhýbať riešeniu problémov, než aby im čelilo.
  • Závislosť vytvára bludný kruh - dieťa sa pre ňu dostáva do izolácie, má málo rozvinuté sociálne a komunikačné zručnosti, málo vytvorených vzťahov alebo sa do virtuálneho sveta uchýlilo práve pre osamelosť v reálnom svete. Vo virtuálnom svete sa cíti príjemnejšie a bezpečnejšie - závislosť zvyšuje izoláciu a izolácia zvyšuje závislosť.
  • V detskom veku sa utvárajú aj návyky súvisiace so zdravým životným štýlom. Nepravidelná životospráva a nedostatok pohybu u detí, ktoré sú závislé od počítačov a internetu, sa prejavuje rôznymi sprievodnými zdravotnými problémami, ako sú obezita, poruchy spánku, bolesti chrbta, hlavy, očí alebo syndróm karpálneho tunela (bolesti zápästia spôsobené pravidelnou jednostrannou záťažou, ako je práca s myšou).

Nastavenie pravidiel

Rozprávajte sa s dieťaťom o závislostiach od internetu a vysvetlite mu riziká. Stanovte si pravidlá pre používanie počítača a internetu (napr. až keď si dieťa spraví úlohy). Spoločne sa dohodnite na čase, ktorý môže dieťa tráviť pri počítači alebo na internete. Aj keď dieťa tieto pravidlá nie vždy dodrží, je lepšie, ak vie, čo sa od neho očakáva.

Výber hier

Vyberajte pre dieťa hry, ktoré sú pre neho vhodné. Výrobcovia sú povinní označiť hru príslušným symbolom a vekovým obmedzením. Ak kupujete počítačové hry, dopredu si aj s dieťaťom naštudujte označenie v systéme PEGI - pegi.info (PanEuropean Game Information - Celoeurópske informácie o hrách) a spolu vyberte vhodnú hru.

Príznaky závislosti

Všímajte si príznaky, ktoré naznačujú, že sa s vaším dieťaťom niečo deje, alebo že sa pre neho aktivita na internete stáva príliš dôležitou. Otvorte s dieťaťom tému závislosti na internete, rozprávajte sa o tom, čo ste si všimli, ukážte, že máte obavy, bez hodnotenia, moralizovania a hnevu. Povedzte mu o tom, kam až môže takáto závislosť viesť a o tom, že chcete zabrániť tomu, aby sa také niečo stalo jemu.

Rodičovská kontrola

Pre dieťa môže byť ťažké dodržať časové obmedzenia, najmä ak už podľahlo závislosti na internete. Môžete sa dohodnúť na tom, že nastavíte systém rodičovskej kontroly (napr. v operačnom systéme Windows alebo pomocou blokovacieho softvéru), kde sa dá presne nastaviť časový rozvrh. V určenej dobe sa počítač alebo internetový prehliadač automaticky vypnú. Rovnako môžete pomocou blokovacieho softvéru zabrániť prístupu na čet, k sociálnym sieťam alebo online hrám.

Trávenie voľného času

Hľadajte náhradné aktivity, ktorým sa dieťa môže venovať okrem činnosti na počítači alebo internete, trávte čas spoločne. Častou príčinou závislosti od internetu býva nuda, samota a nezáujem rodičov. Ak je dieťa už závislé, nepomôže, ak ho iba pošlete hrať sa von, ale naďalej sa mu nevenujete. Zapojte aj kamarátov dieťaťa a spoločne ich učte tráviť čas iným spôsobom - zoberte ich na výlet, na týždňovú stanovačku do divočiny, zahrajte si spolu vonku florbal alebo doma niektorú z moderných spoločenských hier.

Pomoc, podpora, spolupráca odborníkov

Ak máte podozrenie na akúkoľvek závislosť, nečakajte. Situácia by sa mohla iba zhoršovať. Zapojte blízke osoby dieťaťa, jeho rodinu i kamarátov. V prípade rozvinutej závislosti sa s veľkou pravdepodobnosťou nezaobídete bez pomoci odborníka. Poradenstvo a kontakt na psychológa alebo centrum pre liečbu nelátkových závislostí vám môžu sprostredkovať odborní pracovníci z linky: Pomoc.sk (116 111).

Spracovala: Mgr. Janetta Urbanová, sociálny pedagóg

© 2017 CPP Považská Bystrica. Komenského 106/2, 017 01 Považská Bystrica
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky